Home : Radio : Bielsko Biała : Galeria : Download : Kontakt : Linkownia : Blog : Księga Gości
RADIO

Begining
CB Info
Frequency 11m
Frequency Ham
Prefiksy 11m
Prefiksy Ham
DXs
Kod "Q"
Fale Radiowe
Liczebniki
Literowanie
Modulacje
Raport
Słowniczek DXs
Zwroty DXs
Alfabet Morse'a
Mapy
Anteny CB
Radia CB - President
Radia CB - Alan
Radia CB - Inne



 
 
 
 
DXs


Na paśmie CB niektórzy operatorzy prowadzą także łączności DX-owe, tak jak na pasmach krótkofalarskich. Praca taka odbywa się w emisji SSB i raczej na "czterdziestkach bocznych" (czyli nielegalnie!!!). Przywykło się używać znaków tzw. klubowych, czyli wskazujących na przynależność do określonego klubu CB-DX. Znak składa się (odwrotnie niż krótkofalarski) z liczby, kilku liter i liczby. Pierwsza liczba to kraj (Polska dla całego świata to 161), litery to skrót klubu. Pierwszym klubem na świecie był Alfa Tango (AT), w Polsce Echo-Echo (EE). Ostatni numer to numer kolejny w klubie. Na przykład 30SP305 to trzysta-piąty członek klubu Sierra Papa z Hiszpanii. Każdy klub rozpowszechnia karty QSL. Nie ma biur, wszystkie wysyłane są direct, najczęściej na PO.BOX, aby adres był łatwiejszy do przeliterowania. Poniżej znajduje się kilka międzynarodowych częstotliwości wywoławczych, tzw. monitorów, na których podaje się CQ z prośbą o QSY na daną częstotliwość.



27.555 USB
- monitor klubu Alfa Tango, podstawowy kanał wywoławczy świata.

26.285 USB - monitor Whisky Alfa Charlie, drugi co do kolejności monitor. Preferowany przez stacje angielskie, niemieckie i skandynawskie.

27.315 FM - monitor na czterdziestce podstawowej, do wołań w FM. Najczęściej stacje niemieckie.

27.765 USB - tzw. monitor niemiecki.

26.425 USB - monitor polski klubu Echo Echo, kanał wywoławczy USB w Polsce, tutaj też wołają Polskę stacje zagraniczne lub polonia.
Na podstawie ogólnie dostępnych materiałów.
.:: Do góry ::.

Copyright © 2005-2016 szwagier-sd106.prv.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.